демокрацията, много опростено казано, е диктатура на мнозинството над малцинството
...
Най-основното правило за демокрацията е, че всеки е свободен да прави каквото иска, само да не е във вреда на другите. ...
това е основното правило на анархията! очевидно грешиш кардинално.
Не! Изобщо не бъркам анархията с демокрацията!
Правила трябва да има, но те трябва да са компромисни за всички, а не налагащи/вменяващи на другия начин на мислене и живот които той не приема. ...
П.С Не съм привърженик на анархистката идея!
"
ОСОБЕНОСТИ НА АНАРХИСТИЧНАТА ДОКТРИНА
Анархистите се стремят към появата на общество на свободни и равни хора. Свободата и равенството са двете ключови понятия, около които се строят всички анархистични концепции:
- като социалисти, те се обявяват за колективно притежание на средствата за производство и разпределение;
- като анархисти те твърдят, че човек може да бъде свободен само в общество на истински свободни хора и че свободата на всеки индивид не се ограничава, а се утвърждава от свободата на останалите. Свободата, както и равенството не са абстрактни понятия. Анархистите визират съвсем конкретна свобода и равенство. За тях те са социални, основани на равното и взаимно признаване на свободата на всеки.
"Аз съм убеден привърженик на икономическото и социално равенство, пише Бакунин, защото зная, че извън това равенство свободата, справедливостта, човешкото достойнство, моралът и благоденствието на хората, както и възходът на нациите ще си останат чиста лъжа. От друга страна, като привърженик на свободата - това главно условие за човечността - мисля, че равенството трябва да се обособи посредством спонтанната организация на труда и колективната собственост на свободно учредили се сдружения на производители, федерирани в комуни без висшата и настойническата дейност на Държавата."
За осъществяването на такова състояние на обществото, при което единствено може напълно да се отстрани всяка форма на привилегии и експлоатация, анархистите смятат, че трябва да се борят не само срещу икономическата експлоатация, но срещу всяко политическо подтисничество от държавен и правителствен тип. "
http://www.savanne.ch/svoboda/anarchy/theory/shtoeA.html"Анархизмът е политическа философия, основана върху понятието за лична свобода, целяща да унищожи всички форми на принуда и потисничество. Анархизмът предлага сътрудничество на индивиди вместо власт, съществуваща за сметка на потисничество на едни хора от други и благодарение на привилегии, без значение дали потиснатите са мнозинство или малцинство. Анархистите са убедени, че обществените системи и институции трябва да се градят върху личния интерес и доброволното съгласие на всеки техен участник, като се използва механизма на поощренията, докато властта залага на механизма на репресиите като отговор на неподчинение -- и именно заради това властта следва да бъде ликвидирана напълно във всичките й прояви."
http://sharkanan.blogspot.com/2008/12/blog-post.html"Затова ние сме за премахване на държавата: на нейната законодателна, изпълнителна и съдебна власти, на нейния йерархически и бюрократичен административен апарат, на нейните репресивни институции и заменянето им с организация на обществото, базирана върху федерацията на общините, в които гражданите с прякото си участие в общите събрания решават сами своите обществени проблеми. Такава обществена организация ние наричаме анархия, самоуправление или пряка демокрация."
"Характеристики на анархо-комунистическото общество
Свобода
Човек е действително свободен само когато неговата свобода е доброволно призната и гарантирана от другите и намира простор и импулси за своето разгъване в тяхната свобода. Лъжа е, че свободата на едни ограничава свободата на останалите. Човек може да бъде свободен само сред свободни хора!:
http://era.a-bg.net/14-oktomvri-printsipi-i-tseli-na-fab/#__да давам ли още материали или това е достатъчно?
ок, ще ти дам за демокрацията.
"ІІІ – ти принцип – принцип на болшенството – този принцип се разбира и се реализира винагих в рамките на конкретна политическа система.
В различните политически системи за болшенство се приема не по – голямата част от населението, а онази част която има конституционно право да участва в политиката и в иборите за властта. Този принцип изисква определени ограниченя в смисъл, че болшенството може да поиска правата на малцинството. М. Д. според него демокрацията е власт на болшенството, което уважава правото на малцинството. От тук се извежда и идеала на съвременната демокрация – е консенсос на съвременната демокрация. "
Демокрация"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание."Стивън Хокинг
като напреднеш с икономическите и политическите науки се обади, да разменим мисли и идеи...