Автор Тема: Home Data Center!?  (Прочетена 32638 пъти)

Mitaka

  • Гост
Re: Home Data Center!?
« Отговор #15 -: Sep 05, 2012, 23:00 »
Митак, така и не разбрах, вместо аз да си вземам ИП-та от рипе и да правя при мен някакви BGR-та дето хич не са ми ясни, може ли, както сега ползвам 2 от ИП-та на доставчика, като вържа още някой, да му дам неговите ип-та и да ги върже той към този/тези ип-та които ме е дал!?
Пък вече как ще се кандърдисваме е друга тема! Тъй като фирмата е локална местна, предполагам, че няма да имам проблем да ми направят каквито искам настройки, ама не знам и аз какво да им обясня за сега!

Тези IP-та са от AS на доставчика.
Няма как да се рутират от другаде. Падне ли доставчика - IP-тата все едно не съществуват :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #16 -: Sep 05, 2012, 23:01 »
Не мисля, че може да си вземеш "ип-та от рипе" въобще. Можете да се разберете с някой доставчик да ти даде някой от неговите префикси и да ти "регистрира" AS-а. Предполагам с малко повече пари може дори да ти конфигурират и администрират рутера.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #17 -: Sep 05, 2012, 23:07 »
Веднъж го обсъждахме с теб и ми знаеш мнението.

Затова сега ще ти дам няколко нови идеи за бизнес в домашни условия:
 - домашна хирургическа клиника - вместо да ходиш до болницата за хирургически операции отиваш при съседа който ти оправя апендисита примерно
 - домашна ядрена централа - намираш критичната маса и започват едни деленета с което мисля че от НЕК можеш да изкараш доста добри кинти. Недостатък - при евентуален производствен (д)ефект Димитровград ще бъде изтрит от лицето на Земята заедно с Митьо Пайнера!
 - домашна термоядрена централа - тук проблемите са доста по-големи, но и ползите са неизброими. При проблем - мисля че до Пловдив и Бургас всичко ще бъде заличено, а труса ще се усети и в съседните държави.
 - домашна печатница за пари - тъй де, вместо да ходиш до банката да си ги теглиш ще си ги печаташ в домашни условия

------------------

Знаеш ми мнението - трябва резервно захранване, UPS, климатизирано помещение, няколко точки до интернет, контрол на достъпа до машините и т.н.

Какво ми гарантира, че утре няма да се напиеш и да повърнеш в/у сървъра? Или някой ще ти дойде на гости и ще се случи "инцидент"?

Хахаха! Френд, първия ти пример е възможен в домашни условия, друг е въпроса дали ще бъде позволено. И сега има доста медицински практики които се извършват в полу домашни условия, но нали се сещаш какво става като стане грешка!? Не е като размитата отговорност, ако такава грешка стане със загуба на информация, докато другите примери, аз не ги виждам като възможни.

Та, значи, такъв вариант дето някой си трябвало да ми казва какво оборудване съм трябвало да имам аз, за да ми стане той клиент, не съществува и да си го търси там където го има!
Аз за себе съм си намерил вариант за 100% непрекъсваемо ел захранване и 100% свързаност на машината към нета, ама ми требе 100% свързаност на другите КЪМ нея!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #18 -: Sep 05, 2012, 23:09 »
Мислиш ли че цялото нещо ще може да се търкаля през 2 IP-та? Ами ако са динамични!?!

Могат да бъдат и повече от 2 и не са динамични, а статични от мрежата на доставчика която излиза в рипе като ги пуснеш!
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #19 -: Sep 05, 2012, 23:11 »
Разбрахте вече напълно. Но заглавието е подвеждащо.
Home Data Center - няма нищо общо с дата център в смисъла под това, което ти разбираш.
За теб HDC e просто нещо като рак с едно или няколко шасита, на които се търкаля iESX, с няколко виртуалки в него.

Парите не били най-големият проблем.
Че то ако имаш пари - това е равносилно на тотална липса на проблеми от всякакъв род. С правилната сума се решават проблеми от всякакъв вид :)

Както и да е, не ми се задълбава в това защо изобщо си се захванал да си причиняваш такъв мазохизъм както каза gw.
Аз го разбирам като някаква много голяма вълна от ентусиазъм. Въпроса е до кога ще те държи. Защото парите може да не са ти най-големият проблем, но когато се наптрупат прекалено много проблеми поради липса на пари(защото ако имаш достатъчно пари няма как да имаш проблеми), тогава изведнъж ще ти писне.

За тривиалните неща ти помагаме, защото са тривиални и е лесно. Но ти дори не знаеш как да си намериш custom драйвер за лан картата в iESX, какво остава ако се стигне до нещо по-сложно.
Пак ти казвам, не искам да си мислиш, че те съдя или упреквам за това което си намислил.

Но дори човек като gat3way, не си мисли да реализира подобна идея, а реално е способен да го направи и би имал много по-голяма ползва от това, защото има много знания (говоря за истински Data Center вкъщи).

А ти искаш точно това - поне по думите ти и по това което описваш.
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 23:16 от !ntel »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #20 -: Sep 05, 2012, 23:18 »
Цитат
За тривиалните неща ти помагаме, защото са тривиални и е лесно. Но ти дори не знаеш как да си намериш custom драйвер за лан картата в iESX, какво остава ако се стигне до нещо по-сложно.
Пак ти казвам, не искам да си мислиш, че те съдя или упреквам за това което си намислил.

Абе аз, до преди по-малко от 3 години и нищо различно от уиндоус не бях виждал, ама съвсем буквално и, ако знаех англииски, щях къде-къде да съм напреднал!

П.С. Ти като разбираш от ESXi, можеш ли да ме светнеш, как да ползвам Remmina за връзка с конзолата, а не Putty!? С Ремина не ме пуска и не ме пуска, а много ми требе, че в нея има една мноо готина функция, да пейства копирани от сайт команди в конзолата и само да натискам ентърчето или евентоално да препоръчате друг клиент, който има такава функция!
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 23:26 от backinblack »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #21 -: Sep 05, 2012, 23:26 »
Аз не бих могъл да го направя. В смисъл дори да нямах домочадие и дори да имах средства. Просто не виждам как би могло да стане. Като почнем от там че чисто технически нямам нужните умения (нямам особено големи познания по електротехника, климатични инсталации, противопожарни системи, не съм особено добър в мрежарството, не мога да нося сам толкова тежки неща), минем от там че чисто икономически не виждам вариант при който ще си избие парите и завършим с това че въобще не виждам как апартамент би могъл да служи за такова помещение. Най-близкото което вероятно бих избрал е достатъчно голямо помещение в трафопост (тука има и кръчми и магазини в трафопостове, чудно кой е позволил, значи и data center-че може да се направи :) ). Няма прозорци, няма кой да се оплаква от шума, физическия достъп може да се ограничи, може да му се сложи повдигнат под да минава студения въздух и кабелите отдолу, пожарната доста по-вероятно ще одобри противопожарната инсталация и някак по-виждам пространство отстрани да се инсталират външните тела на климатиците и генератора. Така че това ще е трафопостов data center, не домашен такъв :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #22 -: Sep 05, 2012, 23:30 »
Не знам, но ако искаш сериозно да си правиш истински мини кол. център, аз ти предлагам следното.
Влез в Google, намери най-големите/средни фирми занимаващи се с колокация и имащи кол. центрове.
Попитай ги дали биха се съгласили на консултантски услуги. Това е най-добрия начин, за да получиш цялата информацията, която ти трябва и то на хартия. ДА ще ти искат една торба с пари, но ДА това е начина да го направиш сериозно.

Тука във форумите, надали ще намериш цялостно сериозно решение и то безплатно.
Може и да платиш на някой от форума, за да ти направи това, но нито ще имаш гаранции, нито знаеш колко е кадърен този от форума (прост пример - той нито ще е собственик на кол. център, нито ще е от фирма която се занимава с изграждане на кол. центрове).

Както виждаш всички ти даваме препратки към разни сайтове и източници на подобна информация, но никой няма да седне да ти напише стъпка по стъпка, подробно, какво трябва да направиш и то тук във форума :)
Поне аз така си мисля. Знам че този отговор няма да ти допадне, но реалността е такава. Затова най-сериозното нещо е консултантски услуги.
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 23:36 от !ntel »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #23 -: Sep 05, 2012, 23:55 »
Не знам, но ако искаш сериозно да си правиш истински мини кол. център, аз ти предлагам следното.
Влез в Google, намери най-големите/средни фирми занимаващи се с колокация и имащи кол. центрове.
Попитай ги дали биха се съгласили на консултантски услуги. Това е най-добрия начин, за да получиш цялата информацията, която ти трябва и то на хартия. ДА ще ти искат една торба с пари, но ДА това е начина да го направиш сериозно.

Тука във форумите, надали ще намериш цялостно сериозно решение и то безплатно.
Може и да платиш на някой от форума, за да ти направи това, но нито ще имаш гаранции, нито знаеш колко е кадърен този от форума (прост пример - той нито ще е собственик на кол. център, нито ще е от фирма която се занимава с изграждане на кол. центрове).

Както виждаш всички ти даваме препратки към разни сайтове и източници на подобна информация, но никой няма да седне да ти напише стъпка по стъпка, подробно, какво трябва да направиш и то тук във форума :)
Поне аз така си мисля. Знам че този отговор няма да ти допадне, но реалността е такава. Затова най-сериозното нещо е консултантски услуги.

Дай да не намесяме консултантските услуги и аз не търся готово решение, а решение в момента на един конкретен проблем, който ще го реша по трудния за мен начин в краен случай като си взема ИП-та от рипе, пък после тези BGR-ета кой ще ми ги оправя е друга тема.
В момента съм блокирал на този проблем, как като потърсиш еди_кое_си ИП да се свържеш с конкретната машина, дори и този доставчик да е паднал в момента!

Пък за съфорумците грешиш! Има такива които пишат на много места с еднакъв ник и може да им се вярва повече от колкото на листа хартия от фирмата! За разлика в цена изобщо няма да коментирам!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #24 -: Sep 06, 2012, 00:21 »
//off
Ако можеш да ми дадеш едно разумно обяснение, защо си показал твоя гола снимка във форума - евала ще ти направя...

//on
Абе знаех си, че ще има много мнеия които да ми обясняват, че е невъзможно, но дайте идея кво да прая с то BGR...

"Плота ще се реже, 7-8 сървъра, дупки за кабелите, HP рутер с 3 ТБ хард дискове, 800 лв., зимата да ме топли..." - О, Боже! О, Боже!
И крайня резултат какъв ще е? Ще имаш нещо, което изглежда странно (като на gat3way снимката) и ще викаш пред приятели си: Имам data center. А то к'во - нищо общо. Сещам се един път Intel ми обясняваше как в неговия град имало някакъв дето хоствал сайтове, сървъра бил в мазето, без климатици и тем подобни, мазилка падала върху тях - и все пак говорим за tower-и де. Васил Колев много добре е описал моето мнение и не веднъж във форума съм давал това четиво: http://vasil.ludost.net/pisaniq/ls2k.pdf
Тези пари, дето ще ги дадеш, вземи ги вложи в активи, не в пасиви.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #25 -: Sep 06, 2012, 00:31 »
Сега backinblack ще повтори че в България когато някой иска да направи нещо, другите го заливат с негативизъм.

Въпреки което наистина не виждам смисъла от това упражнение. Това е малко като да искаш да си сглобиш кола с подръчни материали и да я засилиш с 150 по магистралата. В смисъл чисто теоретично не е невъзможно да стане, но далеч по-вероятно е или да не успееш да я сглобиш, или да се пребиеш с нея.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #26 -: Sep 06, 2012, 01:05 »
@b2l Френд, такива не са ми интересни за четене! Мен впечатляват и привличат такива които се мъчат да направят нещо, а не такива дето могат само да критикуват! Хората ако си сменяха хардуера и софтуера така както на тях им се иска, още по-малко пари за заплати ще има, даже и за тези които с него се занимават :D .
И между другото, опитах се да вкарам и малко хумор в първия пост, но явно не съм успял!

@gat3way Френд, за негативизма си прав! Очаквах, че ще има още някой който мисли за нещо подобно. Все пак тази идея не съм я изсмукал от пръстите си, а доста хора са го реализирали! Мислиш ли, че просто поради някаква краста са вкарали куп пари в техника и тази техника само така си шуми и святка, без да върши някаква полезна работа!?
След като сме на челните места по и-нет свързаност, защо пък това да не може да се осъществи и у нас!?

Аз от доста време се интересувам от това и харча кинти за самообучение като ровя из нета и експериментирам с реална техника. Едно е да четеш нещо на сухо, а съвсем друго на практика. В крайна сметка за образование винаги се плаща, въпроса е каква е формата. На мен дипломи никой не ми търси и нямам и нужда, но имам нужда от реални знания и умения и свободното си време за това го ползвам.
В момента съм намерил решение за всички проблеми освен 1 който искам да заобиколя! Не търся клиенти и ще се радвам да има и други които имат подобни идеи и да обменяме опит.
За колокации и тем подобни, всички компании са си изкарали цените и имам представа какви им са.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #27 -: Sep 06, 2012, 01:53 »
Не искам да играя ролята на тоя дето полива със студения душ и т.н. ама реално погледнато...хм

Aз понякога съм си задавал въпроса колко пари би следвало да се инвестират в такова начинание. Няколко години съм работил на работа, която налагаше често да ходя до няколко collocation центъра, където имахме железария, след това още няколко години работих буквално в дейтацентър (разделен с едно стъкло за да съм коректен). Мисля че е съвсем нормално при това положение човек да си задава такива въпроси.

Ти искаш да бориш облачните услуги, примерно тези на Amazon, с подръчни материали. Добре, какво точно можеш да предложиш, че да ги сбориш? Не можеш дори да се доближиш до ъптайма, който те предлагат, поради ред чисто технически причини. Не можеш да предложиш същата гъвкавост (не знам дали си виждал уеб интерфейса им и как се добавят/махат/пускат/спират ресурси с кликане на мишката) - такъв софтуер, отворен и да ти върши работа за твоят случай няма. Не можеш да предложиш дори малко сходен SLA (тук недей да спориш, защото щом един много голям вендор с големия център-гордост за родната икономика се е случвало да се дъни с части за подмяна, какво остава за теб). Единствено можеш да предложиш по-ниска цена и да ти кажа честно, няма колко много по-ниска да стане.

Сега ти се аргументираш, че нормалните хора нямало да си доверят данните на Амазон, Гугъл и т.н. Нека е така, обаче защо си мислиш че при това положение ще ги доверят на теб и твоя апартамент? Дори някак да можеш да гарантираш, че си коректен и няма да ги продадеш на трета страна, как ще гарантираш че няма не дай боже да влязат крадци и да ти отарашат апартамента?

В смисъл, това според мен си е доста дебела работа и ранните каубойски години отдавна са в миналото. За да можеш да се конкурираш с това, което е на пазара, трябва да наринеш доста пари. По същият начин по който те са го правили преди. В смисъл няма някакъв вълшебен шорткът, комбинация от умения и ползване на отворен софтуер, които да те изстрелят от гаража, повече от убеден съм в това.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #28 -: Sep 06, 2012, 02:25 »
Целта е съвсем друга!
Трябва ми само да заобиколя това със собствените ип-та, а да ползвам само тези на доставчика.
За другото не ме притеснява ъптайма!
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #29 -: Sep 06, 2012, 03:26 »
Трябва ми само да заобиколя това със собствените ип-та, а да ползвам само тези на доставчика.

Ако искаш да гарантираш, че сървърите ти ще бъдат винаги достъпни от вън, горното не виждам как ще стане.
Схемата е проста, ако нямаш собствена AS (autonomous system) , получаваш някакви си публични адреси от доставчика, с който си сключил договор, тези адреси обаче са си негови, от неговата AS (ти на практика си част от въпросната AS). Предполагаемия ти втори доставчик също си има AS и ти раздава от неговите си адреси. Няма как да накараш Виваком например, да ти рутират мрежи (или досри само 1 адрес) на Spectrumnet. Забрави за този вариант.

Ако обаче се сдобиеш с AS номер, нещата започват да придобиват много по-различен вид. Например, обаждаш се на някой от LIR-овете на RIPE в БГ (на нас са ни Spectrum) и теоритично ставаш горд собственик на AS и на една примерно /24 мрежа. Тази мрежа обаче вече си е твоя, и автономна системка си имаш и вече можеш да се вържеш със доставчика X посредством BGP (Border Gateway Protocol). Доставчика X вече не ти дава 1 статично публично ИП да му се радваш а рутира цялата ти /24 мрежа, щото тя си е твоя, а ти си плащаш за това. Мисля, че схващаш идеята. Втория доставчик по BGP също ти рутира тази твоя /24 мрежа.

В резултат на всичко това твойта /24 мрежа е достъпна вече през два доставчика и ако един от тях падне, ти вероятно няма и да разбереш.

От тук нататък остава само да си избереш желязо. Всички мрежи, които аз поддържам са със железа CISCO или Juniper

Само да вметна за тази непрекъсваемост, че до тук си свършил малка част от нещата. Ако всичкито това влезе просто в един рутер, помисли какво става ако на рутера ти му се "допуши"
и се почва...

Мрежичката отпред ти е гръбнака, не ги подценявай нещата.
Активен